Hai Bar Jotvata

 


Hai Bar Jotvata - výlet z Eilatu

Rezervace Hai Bar Jotvata, součást Národních parků Izraele, leží 40 km severně od Eilatu na 1618 hektarech pouštní solné pláně.  Nejčetnějším stromem jsou zde akácie. Listy akácií, stejně jako květy a plody,  jsou základním zdrojem potravy pro velké pouštní býložravce.

 

Začátkem 20. století začali lidé ve velké míře používat palné zbraně, kterými vyhubili mnoho zvěře. Z pouští se ztratili  přímorožec arabský, asijský divoký osel a pštros.  Predátoři jako je vlk, a zvířata, která se živí mršinami, tímto byli postiženi a jejich počet se snížil.

 

V 60. letech 20. století Izraelci  Uri Tzon a Avraham Yoffe založili rezervaci „Hai Bar“, aby zachovali populaci ohrožených druhů.  V r. 1964 byla rezervace oplocena a Správa národních parků sem vysadila ptáky a kopytníky, někteří z nich jsou zmiňovaní v Bibli. 

Byli to: asijský osel, africký osel, přímorožec a pštros.  Rezervace byla veřejnosti otevřena v r. 1977. 

 

Zvířatům se v rezervaci daří. Pracovníci rezervace připravují zvířata na vysazení zpět do přírody. Jsou však vybíráni jen vhodní jedinci, u kterých je předpoklad, že v terénu obstojí. Zatím byli vysazeni pouze asijští osli do kráteru Machteš Ramon a přímorožci do údolí Arava.

 

Klima zde se vyznačuje velkými rozdíly v teplotě. V létě je během dne až 38°C a v zimě klesají noční teploty na 7°C. Ročně naprší jen 25 mm srážek.

 

Hai Bar Jotvata připomíná africkou savanu a rostlinstvo roste v takové míře, že zajišťuje potravu vysazeným zvířatům.

V rezervaci není možno se pohybovat pěšky, vjezd pouze v autech nebo v autobusech. Proto doporučujeme zakoupit si výlet v některé eilatské cestovní kanceláři, popřípadě v hotelu, nebo využít služeb místního taxikáře.

 

Webové stránky: https://www.parks.org.il/en/reserve-park/hay-bar-yotvata-nature-reserve/

 

Vstupné: dospělá osoba 28 NIS, dítě 14 NIS

 

Otevírací doba:

v létě: sobota - čtvrtek - 08:30 - 17:00, pátek a svátky - 08:30 - 16:00
v zimě: sobota - čtvrtek - 08:30 - 16:00, pátek a svátky - 08:30 - 15:00

 

Fotogalerie: © Dreamstime a  CK Tilia

Cestovní kancelář TILIA
U Hřiště 196/11,
625 00 Brno

Kontakty


Telefon:
530 311 708
Mobil:
602 851 313
E-mail:
tilia@ck-tilia.cz

Další odkazy


 


Copyright © 2022 CK Tilia | Všechna práva vyhrazena | Created by SPWeb s.r.o.