Srí Lanka - sen cestovatelů 2025

Srí Lanka je znovu vyhledávanou destinací! Zájem turistů roste a kapacity hotelů jsou po letech nedobrovolné přestávky znovu naplněny. Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Na Srí Lanku pořádáme zájezdy již od roku 2011 a jsme tam jako doma. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu (Ludmila Tvrdoňová), doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti (Lalith Weerasinghe).

Naše zájezdy jsou pečlivě připraveny, můžete se předem podívat na hotely, v kterých budete ubytováni, jsou známy odlety a přílety a letecký dopravce. Český výklad a doprovod již z Prahy a zpět do Prahy je samozřejmostí. 

Termín: 18. 2. - 1. 3. 2025

Cena: 55 900 Kč (sleva 1000 Kč na osobu do 30. 9. 2024)

V zájezdu je ještě 6 volných míst. 

 

Program

18. 2. 2025 - úterý

Sraz na letišti v Praze v 7:00, v 9:55 odlet se společností Turkish Airlines.  Let s veškerým komfortem na palubě jedné z nejlepších leteckých společností. Přílet do Istanbulu ve 14:45.  V 19:30 odlet do Colomba – opět Turkish Airlines. Jídlo a nápoje na palubě u obou letů. Všechny časy jsou místní časy.

19. 2. - středa

Přílet do Colomba v 5:55 místního času. Odbavení na letišti a zahájení programu. První zastávkou bude Pinnawela, kde se nachází populární "Sloní sirotčinec", místo, které sloužilo k záchraně osiřelých slůňat. Dnes žije v Pinnawele v rámci záchranných programů kolem 100 slonů různého stáří. Návštěva a pozorování slonů při krmení a koupání v řece. V odpoledních hodinách příjezd do  hotelu Kassapa Lions Rock 3* poblíž města Sigiriya v centrální části ostrova.  Ubytování a odpočinek po náročné cestě. Hotelový resort nabízí plavecký bazén uprostřed udržované tropické zahrady. V ajurvédských lázních můžete vyzkoušet tradiční léčebné procedury a masáže. Večeře v hotelu. Nocleh.

20. 2. - čtvrtek

Po snídani odjezd do města Anuradhapura ∗) prvního královského města Srí Lanky, které až do roku 993 po tisíc let ovlivňovalo dějiny země. V Anuradhapuře, která je stále svatým městem buddhistů, navštívíme posvátný a snad nejstarší strom na světě „Srí Maha Bodhi“, vysazený v r. 245 př. n. l. Zastavíme se u pozůstatků  Bronzového paláce, který měl devět pater,  budeme se obdivovat velikosti velké bílé dágoby Ruvanveliseya a   největšímu klášteru Srí Lanky a dágobě Abhaya giri ze 2. století . Zastavíme se u velké  dágoby Jetavana ze 3. století,  doposud největší cihlové stavby  světa. Genialitu stavitelů oceníme u vodních nádrží  Kuttam Pokuna. Na závěr navštívíme malebný skalní chrám Isuru Munia se vzácnými kamennými reliéfy. Po přestávce na oběd zamíříme do města Dambula, kde si prohlédneme   skalní chrám Ran Giri ∗) s pěti jeskyněmi vyzdobenými freskami a 150 sochami Buddhy a králů. Návrat do hotelu Kassapa Lions Rock, večeře a nocleh.

21. 2. - pátek

Po snídani zamíříme do Polonnaruwy ∗), středověkého hlavního města Srí Lanky, které dosáhlo vrcholu slávy ve 12. století. Unikátní příklady středověké cihlové architektury, např.  kruhový chrám Vatadage,  zbytek chrámu Hatadage, kde se  uchovávala nejcennější relikvie Buddhova posvátného zubu, ruiny sálu královské rady,  Rankot vihára - největší buddhistická stúpa v Polonnaruwě vysoká 54 m. Zajímavé jsou také čtyři obří sochy Buddhy vytesané z jednoho skalního masivu – Gal vihára. Za pozornost stojí také Parakrama Samudra – umělé jezero obřích rozměrů vybudované ve 12. století. V pozdním odpoledni, po odpočinku a načerpání sil, nás čeká  přesun do Sigiriye a výstup na 180 m vysokou Lví skálu ∗), na které stojí skalní pevnost, kterou v 5. století po pět let  stavělo třicet pět tisíc řemeslníků. V pevnosti jsou slavné fresky žen a známé zahrady, ze kterých je nádherný pohled do krajiny. Po sestupu návrat do hotelu Kassapa Lions Rock, koupání v bazénu, večeře a nocleh.

22. 2. - sobota

Snídaně, odjezd z hotelu, Zastavení v řezbářské manufaktuře,  kde se vyrábějí dekorativní a užitné výrobky z vzácných dřev. K návštěvě Srí Lanky bezpochyby patří návštěva ajurvédské zahrady koření v Matale, kde se podíváme, jak roste exotické koření, a ze zajímavého výkladu se dozvíme o léčivých vlastnostech jednotlivých rostlin. Možnost zakoupení léčebných, podpůrných a kosmetických výrobků v ajurvédské lékárně. Další cesta povede do Kandy ∗), posledního hlavního města Sinhálského království. Kandy leží rozloženo na břehu  jezera ve výšce 500 m nad mořem. Okružní jízda městem. Den zakončíme zhlédnutím představení kandyjských tanečníků a bubeníků. Večeře a nocleh v hotelu Topaz  4* v Kandy.

23. 2. - neděle

Po snídani se vypravíme do chrámu Posvátného Buddhova zubu v Kandy, ve kterém je uchovávána nejcennější relikvie Srí Lanky. V Kandy navštívíme také slavnou botanickou zahradu na předměstí Peradeniya. Odpoledne se vydáme na Vysočinu, cesta vede zalesněnou horskou krajinou, zastavení u vodopádu  Ramboda, který padá z výšky 108 m. Návštěva čajových plantáží a továrny na zpracování čaje. Ochutnávka skvělých cejlonských čajů a možnost jejich nákupu v tovární prodejně. Příjezd do horského města Nuwara Eliya, které leží 1868 m nad mořem. Kvůli příznivému klimatu a anglickému rázu města se městu říká „Malá Anglie.“ Ubytování v luxusním hotelu Araliya Red 4*. Večeře a nocleh.

24. 2. - pondělí

Po snídani prohlídka města Nuwara Eliya, kde si prohlédneme stavby z britského koloniálního období, které městu vtiskly jeho typický ráz. Navštívíme také hinduistický chrám spojený s příběhem z indického eposu Ramajána a vypravíme se na nádraží do nedalekého Nanu Oya. Čeká nás téměř tříhodinová cesta vlakem přes Vysočinu, na které budeme pozorovat čajové plantáže, vesničky a úchvatné   přírodní scenérie. Naše putování vlakem skončí v populárním horském městečku Ella, kde na nás již bude čekat náš autobus. Prohlédneme si také slavný most Devítí oblouků z roku 1921, který patří k nejlepším ukázkám  železničního stavitelství na Srí Lance. Večeře a nocleh ve městě Bandarawela ve 3* hotelu Bandarawela.

25. 2. - úterý

Brzy ráno možnost fakultativního výletu na vyhlídku Lipton´s Seat, která byla oblíbeným místem Sira Thomase Liptona, muže, který uvedl na britský trh cejlonský čaj. Východ slunce na tomto místě bude nezapomenutelným zážitkem. (Cesta je možná pouze malými vozy místních dopravců.) Po návratu do hotelu a pozdní snídani odjezd na jih ostrova. Příjezd do města Tissamaharama, ubytování v hotelu Kithala Resort 3*. Po ubytování odjezd v džípech 4WD do blízkého národního parku Yala. Národní park (od r. 1938) byl založen jako rezervace již v roce 1900 a je druhým největším národním parkem Srí Lanky.  Při safari v džípech budete projíždět monzunovými lesy, pastvinami a zastavíte se na plážích u Indického oceánu. Ze zvěře pak můžete zahlédnout levharta cejlonského, slona indického, medvědy pyskaté, krokodýly, opice a velké množství ptactva. Večeře a nocleh v hotelu Kithala Resort  3* v Tissamaharama.

26. 2. - středa

Po snídani v hotelu odjezd z Tissamaharama do Dickwelly na jižní straně ostrova. Cesta trvá asi 3 hodiny. Příjezd do hotelu Dickwella Resort and Spa 3* u Indického oceánu. Hotel s bazénem, zahradou plnou palem a písečnými plážemi v klidné zátoce je ideálním místem pro odpočinek. Večeře a nocleh.

27. 2. - čtvrtek

Snídaně, celodenní rekreace v resortu, večeře a nocleh tamtéž.

28. 2. - pátek

Po snídani opustíme hotel a vypravíme se do do Galle ∗) , malebného města s památkami na koloniální minulost Srí Lanky. Své stopy zde zanechali Portugalci, Holanďané i Angličané. Projdeme se opevněnou Holandskou pevností, uvnitř které se rozkládá malé město obydlené pestrou směsicí národností. Cestou zastávka na fotografování rybářů lovících na kůlech. Návštěva  záchranné stanice mořských želv v Kosgoda.  Cesta do Colomba, největšího  města Srí Lanky. Okružní jízda podél  významných budov a památek.  Na závěr návštěva moderního obchodního domu ODEL a hypermarketu Arpico pro poslední nákupy místních specialit. Odjezd do hotelu Pegasus Reef Hotel 4* ve Wattala (nedaleko letiště). Příprava na odlet. Večeře a nocleh.

1. 3. - sobota

Transfer na letiště ve 3:30, snídaně formou balíčku, odlet z Colomba v 7:25, přílet do Istanbulu ve 14:05 , odlet do Prahy v 17:35, přílet do Prahy v 18:15. Všechny časy jsou místní časy.  

 
 ∗)  místo je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO

 

Cena: 55 900 Kč

Sleva 1000 Kč na osobu do 30. 9. 2024 

 

V ceně je zahrnuto: 

 • letecká doprava Praha - Istanbul - Colombo - Istanbul -  Praha se společností Turkish Airlines
 • jídlo a nápoje na palubě letadel
 • zavazadlo 30 kg, příruční zavazadlo 8 kg
 • autokarová doprava na Srí Lance
 • 10 x ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím v hotelích kategorie 3* a 4*
 • polopenze (snídaně a večeře) dle programu
 • vstupné uvedené v programu
 • doprovod českého odborného průvodce již z Prahy (Ludmila Tvrdoňová), doprovod místního průvodce dle zákona (Lalith Weerasinghe)
 • pojištění klienta proti úpadku cestovní kanceláře

 

V ceně není zahrnuto:

 • obědy (se zastávkami na oběd je v programu počítáno)
 • nápoje po večeři v hotelích
 • spropitné ve výši 5 USD na osobu a den (celkem 50 USD)- je určeno pro místního průvodce, řidiče, pomocníka řidiče, nosiče zavazadel a personál hotelů 
 • příplatek za jednolůžkový pokoj 9 200 Kč
 • sleva pro třetí osobu na pokoji  2 100 Kč
 • vstupní vízum - v současné době je pro občany České republiky zdarma 
 • doporučujeme cestovní pojištění nk15S Pojišťovny  UNIQA, které kryje všechna rizika - cena 1704 Kč na osobu a zájezd. Toto pojištění pro Vás rádi sjednáme. 
 • fakultativní výlet na Lipton´s Seat dne 25. 2. 2025 stojí 15 USD na osobu, pokud se sejde skupina 6 osob. Platí se místnímu průvodci. V ceně je doprava, vstupné a doprovod místního průvodce.

 

Další důležité informace:

 • výklad v českém jazyce během celého zájezdu
 • velikost skupiny maximálně 20 osob

 

Aktualizace: 10. 6. 2024


Přečtěte si také moje články o Srí Lance:

Anuradhapura - dva a půl tisíce let historie Srí Lanky

Kandy - malé "Velké město" Srí Lanky

Galle - koloniálné romantika za zdmi pevnosti

Kolombo - srílanská mozaila ras, kultur a náboženství

Kandy ukrývá posvátný Buddhův zub

 

POŘADATELEM ZÁJEZDU JE CESTOVNÍ KANCELÁŘ LUDMILA TVRDOŇOVÁ - TILIA, IČO 46949739

V galerii byly použity fotografie:
©Dreamstime.com, ©Ludmila Tvrdoňová

 

 Fotogalerie

Cestovní kancelář TILIA
U Hřiště 196/11,
625 00 Brno

Kontakty


Telefon:
530 311 708
Mobil:
602 851 313
E-mail:
tilia@ck-tilia.cz

Další odkazy


 


Copyright © 2022 CK Tilia | Všechna práva vyhrazena | Created by SPWeb s.r.o.