Léčení u Mrtvého moře

Doporučené termíny léčebných pobytů 

 

Nemoc     Doporučené období léčby Doporučená délka léčby *
psoriáza kožní duben - říjen 3 - 4 týdny
psoriáza kloubní duben - listopad 3 - 4 týdny
atopická dermatitida   březen - květen, září - listopad  4 týdny
vitiligo duben - říjen 3 - 4 týdny
plicní choroby říjen - duben 3 - 4 týdny
uveitida - oční choroba  duben - říjen 4 týdny
    * ideální délka, nemusí být dodržena 

  

Léčba kožních nemocí

Psoriáza, atopický ekzém, vitiligo, psoriatická artritida.

Psoriáza (lupénka)
Pacienti trpící psoriázou tvoří v západních zemích 1 až 3 % populace. Lupénka je recidivující a obvykle doživotní kožní choroba, jejíž příčina je vědě neznámá. Nemoc může být dočasně potlačena kortikosteroidy a jinými běžnými léčebnými postupy, ale i v případě úspěšné léčby dochází k vedlejším nežádoucím efektům.

Léčba u Mrtvého moře probíhá formou klimatoterapie
s následujícími doporučeními:

 • Postupné prodlužování pobytu na slunci až na několik hodin denně rozdělené na dvě denní dávky.
 • Koupání v Mrtvém moři.
 • Používání léčivých mastí.
 • Koupele v termominerálních lázních s obsahem síry a léčebné aplikace bahna u pacientů, kteří kromě kožního onemocnění trpí i atritidou.
 • Léčba pokožky hlavy.
 • Psychologická podpora.


Léčení u Mrtvého moře, čtyřtýdenní, ale i kratší, je nejen stejně úspěné jako ostatní formy léčení, ale v mnoha ohledech je překonává. Navíc, protože nevyužívá kortikosteroidů nebo léčení na nemocničním lůžku a nemá žádné vedlejší účinky, je vhodné i pro děti a těhotné ženy.
Studie naznačují, že úspěšnost léčby se pohybuje od 80 do 100 % u 88 % pacientů. Pacienti jsou bez příznaků nemoci po dobu 4 až 6 měsíců.

Atopický ekzém (neurodermatitida)
Úspěchy v léčbě pacientů trpících psoriázou vedly lékaře k aplikaci léčby i na jiné kožní choroby, např. atopický ekzém. Tato nemoc postihuje převážně děti a nelezneme ji u až 5 % populace. Léčení sestává se slunění a koupání v Mrtvém moři a pobytu v unikátních klimatických podmínkách oblasti Mrtvého moře. Doba léčby atopického ekzému je mezi 4 až 6 týdny. U 97 % pacientů dochází ke zlepšení stavu, z toho u 70 % pacientů k dramatickému zlepšení stavu.

Vitiligo
Klimatoterapie u Mrtvého moře je také účinná pro léčení této nemoci, která způsobuje, že malé nebo větší plochy kůže ztrácejí přírodní pigment. Léčení spočívá v postupném vystavování se slunečním paprskům a v koupání v Mrtvém moři. Po čtyřech týdnech nepěkné bílé skvrny začínají opět pigmentovat a proces pokračuje i po návratu pacienta domů. Ve většině případů musí být klimatoterapie opakována několik let za sebou. V některých případech však dochází k rychlé repigmentaci už po jednom pobytu u Mrtvého moře.

Psoriatická artritida
Třicet procent pacientů, kteří přijíždějí na léčení k Mrtvému moři, trpí vedle kožních problémů také psoriatickou artritidou. Mrtvé moře nabízí vzácnou kombinaci přírodních prvků - slunce, termominerální prameny obsahující síru, soli a minerály obsažené ve vodě Mrtvého moře, suchý vzduch se stálou teplotou a léčivé bahno z Mrtvého moře. Tato kombinace léčí jak kožní nemoci, tak i artritidu.

 

Revmatické choroby

Revmatoidní artritida, psoriatická artritida, Bechtěrevova nemoc, osteoartritida, nemoci páteře.

Balneoterapie revmatických chorob
Revmatické choroby se u Mrtvého moře léčí koupáním v mořské vodě, koupáním v termominerálních pramenech a aplikacemi léčivého bahna. 

Teplé podnebí, velký počet slunečních dnů (až 330 v roce), nízká relativní vlhkost a vysoký atmosferický tlak, vzduch bohatý na kyslík, atmosféra nasycená brómem a koupání ve vodě, která silně nadnáší, jsou hlavními faktory, které přispívají k úspěšné léčbě revmatických onemocnění.

Existuje zhruba sto různých artritických nemocí, jen málo z nich je dědičných. Nejrozšířenějšími artritickými nemocemi jsou degenerativní a zánětlivé nemoci. Původ mnohých je nejasný.

Hlavní výhodou balneoterapie ve srovnání s jinými léčebnými metodami je to, že nemá téměř žádné vedlejší účinky. Je nutné sdělit, že balneoterapie většinu pacientů nevyléčí, ale přinese trpícím velkou úlevu a zbaví je mnohdy potíží na dlouhé měsíce. Doporučená délka pobytu je 2 až 3 týdny, ale i kratší pobyty byly účinné.

 

Respirační nemoci 

Léčba respiračních nemocí.

Výsledkem nejvyššího atmosferického tlaku (800 mm/Hg) na Zemi je vzduch obohacený kyslíkem až o 6 - 8 %. Spolu se suchým neznečistěným ovzduším prostým alergenů, příjemnými teplotami a nízkými srážkami nabízí oblast Mrtvého moře v mnoha případech jednoduchý způsob, jak zlepšit oxygenaci pacienta bez závislosti na podpůrném zařízení. Pro pacienty s pokročilými plicními chorobami pobyt u Mrtvého moře od od jednoho do tří týdnů podstatně zlepšuje úroveň okysličení tepen, fyzický výkon a pulzní oximetrii. Pacienti získají velký stupeň nezávislosti tím, že mají 24 hodin denně zaručen vzduch obohacený kyslíkem a nejsou závislí na kyslíkových přístrojích.

Cystická fibróza (CF)

Zkušenosti s pobyty CF pacientů u Mrtvého moře začaly poté, co pokusná skupina 73 pacientů z Evropy strávila tři týdny v tzv. "zimním táboře" u Mrtvého moře. Skupina byla pečlivě sledována a posuzovány jak objektivní tak i subjektivní výsledky. Kromě významného zlepšení nasycení kyslíkem a zlepšení funkce plic, bylo zjištěno i subjektivní zlepšení života pacientů. Sluneční svit u Mrtvého moře a příjemné klima utváří příznivé léčebné prostředí. Je to patrné především v zimě, kdy teploty v Evropě klesají.


Nemoci srdce a vysoký krevní tlak

Podle studie prof. Avinedera z Bnei Zion Hospital v Haifě provedené na 12 pacientech bylo prokázáno, že pobyt u Mrtvého moře je pro pacienty se srdečními chorobami nejen bezpečný, ale i prospěšný. Ve skupině byli pacienti trpící nemocemi věnčitých tepen, někteří z nich byli po angioplastice nebo po bypassové operaci, pacienti se zúženými tepnami, pacienti s arytmií. Všichni byli pozorováni před, během a po pobytu u Mrtvého moře a jejich stav byl srovnán se stavem v běžné nadmořské výšce. Studie prokázala, že stav pacientů se subjektivně i objektivně zlepšil.

Byla rovněž provedena studie 72 artritických pacientů s normálním i s vysokým krevním tlakem, kteří se léčili u Mrtvého moře. Byly pozorovány slabé výkyvy směrem dolů jak u systolického tak diastolického tlaku u obou skupin. Bylo zjištěno, že hypertense není kontraindikací balneoterapie u Mrtvého moře.

 

 

Relaxace a odpočinek u Mrtvého moře

Většina hotelů nabízí vše pro Vaše zdraví, odpočinek a krásu. Pobyty u Mrtvého moře mají silně omlazující účinky na lidský organizmus. Kromě slunění a koupání v Mrtvém moři využijte i těchto možností:

 

 • Termominerální bazény
  Koupel je prováděna pod dozorem školeného personálu. Po koupeli je nutno se zabalit do osušky a relaxovat. Termominerální koupele s obsahem síry stimulují pokožku a přinášejí uvolnění. Po koupeli je nutno hodně pít a smýt zbytky solí.

 • Kosmetické bahenní zábaly
  Bahno bohaté na minerály podporuje krevní oběh a udržuje vlhkost v kůži. Zábaly z ohřátého bahna jsou nabízeny v lázních většiny hotelů. Na pláži je mnohde k dispozici neohřáté bahno, kterým se lidé natírají. Nemělo by se nechat uschnout na kůži, ale mělo by se neustále udržovat vlhké. Po aplikaci se musí dobře smýt s těla.

 • Masáže, alternativní léčebné metody
  Bohatá nabídka očekává hosty v lázeňských zařízeních téměř všech hotelů.

 • Cvičení u Mrtvého moře
  Zdravým a příjemným cvičením jsou procházky po pobřeží Mrtvého moře. Vzduch nasycený kyslíkem a brómem prospívá nervovému systému a zvyšuje kapacitu plic, zároveň není chůze vůbec namáhavá. Většina hotelů nabízí také dobře vybavená fitness centra a tělocvičny a samozřejmě plavecké bazény se sladkou vodou a bazény pro děti.Ceny léčebných procedur

Všichni naši zákazníci, ať přijedou na týdenní nebo delší pobyt, ať jsou zdraví nebo nemocní, jsou po příjezdu k Mrtvému moři pozváni na smluvní izraelskou kliniku. Návštěva je dobrovolná, cíl je samozřejmě komerční, jsou zde nabízeny léčebné programy, za které se platí, i kdy je vstupní prohlídka poskytována zdarma. Lékař doporučí, jak nejlépe využít pobytu u Mrtvého moře ke zlepšení zdraví nebo posílení organizmu a čeho se má klient s ohledem na svůj zdravotní stav vyvarovat.

V případě doporučení a pouze na přání zákazníka je možno objednat léčení, které se platí na místě v hotovosti.


       
Diagnóza 1 týden 2 týdny 3 týdny
psoriáza, neurodermitis, akné, vitiligo, atopický ekzém 135 270 405
artropatická psoriáza (s kloubovým postižením) 297 594 891
artróza, artritida 270 540 810
bronchitida, astma 203 406 609
Ceny v USD - pouze orientační, mohou se  lišit v různých lázeňských zařízeních.Léčba zahrnuje:

Psoriáza, neurodermitis, akné, vitiligo, atopický ekzém

 • vstupní lékařkou prohlídku
 • individuálně připravený rozpis slunění
 • léčebné procedury prováděné zdravotním personálem
 • masti a léčebné oleje podle předpisu lékaře
 • lékařský dohled
 • závěrečnou prohlídku a lékařskou zprávu po skoneční léčby.


Artropatická psoriáza (s kloubovým postižením), artritida

 • vstupní lékařskou prohlídku
 • individuálně připravený rozpis slunění
 • léčebné procedury prováděné zdravotním personálem
 • masti a léčebné oleje dle předpisu lékaře
 • aplikace léčebného bahna
 • sirné lázně
 • lékařský dohled
 • závěrečnou prohlídku a lékařskou zprávu po skončení léčby.


Astma

 • vstupní lékařkou prohlídku
 • spirometrické měření funkčních plicních parametrů, měření PEF pro příjezdu a monitorování po dobu léčby
 • inhalace
 • fyzioterapie
 • lékařský dohled
 • závěrečnou prohlídku a lékařskou zprávu po skončení léčby.

Materiál připraven s použitím podkladů vydaných Dead Sea Medical Research Center.

Cestovní kancelář TILIA
U Hřiště 196/11,
625 00 Brno

Kontakty


Telefon:
530 311 708
Mobil:
602 851 313
E-mail:
tilia@ck-tilia.cz

Další odkazy


 


Copyright © 2022 CK Tilia | Všechna práva vyhrazena | Created by SPWeb s.r.o.