Pobyty u Mrtvého moře v Izraeli a v Jordánsku - základní informace

mapa Mrtvé moře

Do Izraele nebo do Jordánska?

 

Pokusíme se vám vysvětlit přednosti a nedostatky jednotlivých lokalit.

 

V Izraeli jsou dvě letoviska: Ein Bokek a Neve Zohar. Obě se nacházejí v jižní části Mrtvého moře. Krásné vybavené písčité pláže (písek byl navezen) prošly nedávno kompletní rekonstrukcí, patří státu a jsou přístupné komukoliv. Vstup na pláže je zdarma, za pronájem slunečníků a lehátek se platí. Hotely mají na některých plážích lehátka a slunečníky určené pouze jejich hostům. Infrastruktura, tedy restaurace, obchody, nákupní centrum jsou pouze v Ein Bokek, kde se nachází také většina hotelů. V Neve Zohar jsou jen tři hotely, doprava do většího Ein Bokek vzdáleného 4 km je zajištěna jednotlivými hotely.

 

Jordánské hotely jsou situovány v letovisku Sweimeh v severní části Mrtvého moře. Veškerý život je však soustředěn do areálů hotelů, které mají velkolepé zázemí. V letovisku je pouze jedno nákupní centrum s několika restauracemi, bary, prodejnou kosmetiky a lékárnou, které je v docházkové vzdálenosti od většiny hotelů. Hotely v Jordánsku mají vlastní pláže, které jsou přístupné pouze hotelovým hostům. Lehátka a slunečníky zdarma. (V místě jsou také veřejné pláže, za vstup na ně se platí.)

 

Pokud jde o úroveň služeb, jsou jordánské hotely o něco lepší než izraelské a nabízejí větší luxus.

 

V izraelských hotelích se rekreuje velké množství místních obyvatel, životní úroveň v Izraeli je vysoká a pobyt v hotelích u Mrtvého moře je dostupný většině rodin. Někteří hosté mohou mít odlišné kulturní návyky a jsou hluční, zejména děti. Naproti tomu v Jordánsku najdete u Mrtvého moře hlavně zahraniční turisty nebo dobře situované místní hosty, pro běžné občany je taková dovolená příliš drahá.

 

Dostupnost hotelů je dobrá, v Izraeli trvá transfer z letiště v Tel Avivu do hotelů u Mrtvého moře cca 120 minut, doprava z letiště v Ammánu do hotelů u Mrtvého moře trvá cca 45 minut.

 

Je tedy jen na vás, kterou zemi zvolíte. Poměr cena – kvalita vychází lépe v Jordánsku.

 

Informace o pobytech v Izraeli

Ceny


Naše ceny  jsou  již konečné včetně letecké dopravy, zavazadel, ubytování, stravování  a transferů.

 

Termíny pobytů

Naše nabídka není vázána na žádný minimální počet účastníků ve skupině. Pobyty organizujeme na přání pro jakýkoliv počet osob. Odlety zajišťujeme každý týden z Prahy, popřípadě za příplatek z Vídně, po dobu celého roku dle letového řádu izraelské letecké společnosti El Al, popřípadě jiných leteckých dopravců.
 

Nebojte se cestování

Upozorňujeme, že pobyty jsou bez delegáta nebo průvodce, ale na místě zajišťuje kontakt partnerská izraelská cestovní kancelář, kde personál mluví anglicky a rusky. Svoje klienty vybavujeme velmi podrobnými pokyny na cestu. Na letišti v Tel Avivu čeká již zástupce partnera, který zajišťuje transfer do hotelu u Mrtvého moře.

 

Pravdivé informace

Hotely u Mrtvého moře dobře známe, protože oblast navštěvujeme několikrát v roce. Informace, které od nás získáte, jsou objektivní a podloženy vlastní zkušeností.

 

Podmínky pro vycestování do Izraele

 • Váš cestovní pas musí být platný ještě 6 měsíců po vstupu do Izraele.
 • Od 19. 7. 1996 je zaveden pro občany České republiky bezvízový styk.
 • Pro návštěvníky Izraele nejsou nutná žádná očkování.
 • Razítka z arabských zemí v pase nejsou důvodem pro neudělení vstupu.
 • Oblast Mrtvého moře je bezpečná a klidná.
 • Opatření v souvislosti s Covid-19 jsou aktualizována zde

 

Výlety u Mrtvého moře

Partnerské cestovní kanceláře pořádají u Mrtvého moře výlety, které lze na místě objednat a zaplatit. Seznam výletů je uveden v sekci Turistika u Mrtvého moře.

 

Upozornění

Hotely v Izraeli nejsou určeny pouze pro zahraniční turisty, tak jak je naše klientela zvyklá z Egypta, Tuniska nebo jiných zemí. Naopak se všech hotelích u Mrtvého moře rekreuje velké množství domácích hostů, kteří mohou mít odlišné kulturní a společenské návyky.

 

Stravování

Všechny hotely nabízejí stravování, které odpovídá zásadám "košer". Základním pravidlem je, že nelze konzumovat mléčná a masitá jídla společně. Snídaně jsou proto s vyloučením masa - sestávají z velkého výběru pečiva, sýrů, tvarohových pomázanek, vajec a vaječných pokrmů, ryb, zeleniny a ovoce. Základem obědů a večeří jsou masité pokrmy doplněné pečivem, přílohami, zeleninou, ovocem, ale nenajdete zde mléko a mléčné výrobky.

 

Informace o pobytech v Jordánsku

Ceny

K základní ceně pobytu se snídaní je nutno připočítat  cenu letenky, tu zajišťujeme podle dostupnosti za nejvýhodnější cenu. Doporučujeme též připočítat večeře, které tvoří další nepovinnou položku, ale určitě je výhodné je předplatit. 
Pokud využijete přímých letů Ryanair z Prahy, můžete letenku pořídit od 5 000 do 7 000 Kč. O něco dražší jsou přímé lety Ryanair z Vídně. Je možné využít též služeb leteckých společností Royal Jordanian nebo Austrian Airlines, odlety z Vídně nebo odlety z Prahy s přestupem ve Vídni. Tyto letenky jsou však dražší než letenky nízkonákladových dopravců.

 

Termíny pobytů

Termíny a délku pobytu si určujete sami, my zjistíme, zda je vybraný hotel v žádaném termínu volný a zda jsou dostupné letenky. Případně nabídneme jiný termín. 

 

Specifika cestování

Nejedná se o skupinové zájezdy, ale o individuální turistiku. Pobyty jsou bez delegáta nebo zástupce v místě pobytu. V Ammánu na letišti očekává cestovatele asistenční služba partnerské cestovní kanceláře, která pomůže vyřídit vstupní vízum, zajistí transfer do hotelu k Mrtvému moři a popřípadě nabídne fakultativní výlety od Mrtvého moře. Komunikace probíhá v angličtině nebo v ruštině,  proto doporučujeme pouze cestovatelům, kteří se aspoň částečně domluví.

 

Podmínky pro vycestování do Jordánska

 • cestovní pas platný ještě 6 měsíců po vstupu do Jordánska
 • jordánské vízum stojí 40 JOD (cca 50 USD), dá se vyřídit po příletu na letišti v Ammánu. Cestovní kancelář na základě protokolu může požádat o bezplatné vízum a účtuje si pouze asistenci na letišti.
 • nejsou nutná žádná očkování
 • razítka v pasu z Izraele nejsou důvodem pro neudělení vstupu
 • opatření v souvislosti s Covid-19 jsou aktualizována zde

 

Výlety od Mrtvého moře v Jordánsku

Seznam výletů naleznete v sekci Turistika u Mrtvého moře. Výlety lze objednat spolu s pobytem a zaplatit předem nebo zakoupit přímo na místě po příletu.

 

Spropitné

Jordánsko je velmi kultivovaná země, kde se setkáte s milými a přívětivými lidmi. Za služby však každý podle zažitých místních zvyklostí očekává spropitné . Týká se to  asistence na letišti, služeb v hotelu, služeb řidiče nebo průvodce při výletech. Spropitné je součástí systému, zdvořilostním  gestem a taky nutnou složkou k vylepšení nízkých příjmů v turistickém sektoru.

 

A něco málo informací o samotném Mrtvém moři...

 

Mrtvé moře je považováno za nejstarší a největší přírodní lázně na světě. Toto odlehlé místo v poušti s vlastním mikroklimatem je nejnižším místem na zemském povrchu (nachází se 400 m pod hladinou Středozemního moře). Od starověku bylo Mrtvé moře využíváno k léčení, odpočinku a omlazování organizmu.

Čtyři prvky - slunce, vzduch, voda a země - vytvářejí unikátní blahodárnou léčivou kombinaci, kterou nikde jinde na Zemi nenajdete.

 

Slunce

Škodlivé ultrafialové paprsky jsou filtrovány přes tři přírodní vrstvy: atmosférickou vrstvu, která je o 400 m mocnější než u běžných moří, hustou aerosolovou vrstvu vzniklou odpařováním minerály nasycených vod Mrtvého moře a přes ozonovou vrstvu. Tento fenomén dovoluje bezpečné opalování bez vedlejších rizik. Právě sluneční záření je u Mrtvého moře nejdůležitějším léčebným prvkem při léčebě kožních nemocí.

 

Vzduch

Vzduch u Mrtvého moře je vzhledem k nízké poloze a tím vysokému barometrickému tlaku nasycen kyslíkem až o 8 % více než v jiných částech světa. Vzduch je též nasycen odpařovanými minerály, zvláště hořčíkem a bromem, které uklidňují nervové napětí. Vzduch je suchý a neobsahuje pyly ani jiné alergeny. U Mrtvého moře je ideální prostředí pro pacienty, kteří trpí respiračními nemocemi jako je astma, chronické plicní choroby, cystická fibróza nebo srdečními chorobami.

 

Voda

Mrtvé moře je bezodtokým jezerem. Za miliony let z něj horký a suchý vzduch a vysoké odpařování vytvořily nejslanější jezero na světě. Voda Mrtvého moře obsahuje 21 minerálů, a proto vyživuje kůži, ulevuje revmatickým bolestem, aktivuje oběhový systém a uklidňuje nervy. Běžná moře obsahují 3 % solí, Mrtvé moře 32 % solí a minerálů. Voda nadnáší, pohyb v ní je lehčí a snadnější, proto se koupelí v Mrtvém moři využíváý ve fyzioterapii. Podél Mrtvého moře se nachází také hodně léčivých minerálních pramenů, které se rovněž využívají v léčení revmatických, kloubních a kožních onemocnění. Podél Mrtvého moře se nachází mnoho léčivých minerálních pramenů, které se využívají v léčení revmatických, kloubních a kožních onemocnění.

 

Země

Země, to je bahno z Mrtvého moře. Černé bahno z Mrtvého moře je homogenní směs minerálů, organických a neorganických prvků. Zábaly odstraňují svalové a nervové napětí, zlepšují krevní oběh a ulevují od revmatických bolestí. Upravené bahno slouží také pro čištění a zjemnění pokožky.

 

 

Klimatická tabulka - Mrtvé moře

  max. teplota vzduchu ° C min. teplota vzduchu ° C vlhkost vzduchu % teplota vody ° C
leden 20 11 43,5 20
únor 22 13 48,9 18
březen 25 16 40,9 21-22
duben 29 20 39,5 23-26
květen 34 24 34,5 30-35
červen 37 27 38,5 31,36
červenec 39 28 37,2 34-37
srpen 38 29 40,3 34-37
září 36 27 42,6 32-35
říjen 32 24 45,8 31-33
listopad 27 18 42,1 25
prosinec 22 13 46,2 22

 

Počasí u Mrtvého moře - aktuální situace  (Ein Bokek - Dead Sea)

 

Aktualizace: 14. 6. 2022

Fotogalerie: © CK TILIA, Dreamstime.com 

Cestovní kancelář TILIA
U Hřiště 196/11,
625 00 Brno

Kontakty


Telefon:
530 311 708
Mobil:
602 851 313
E-mail:
tilia@ck-tilia.cz

Další odkazy


 


Copyright © 2022 CK Tilia | Všechna práva vyhrazena | Created by SPWeb s.r.o.